atego musimy zacząć poszukiwać odnawialnych źródeł energii. Z tego też powodu wszelkie ruchy w kierunku pozyskiwania alternatywnych źródeł energii nabierają tempa. W naszym kraju, podobnie zresztą jak w wielu innych na całym globie, obserwuje się wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii. Energia odnawialna jest bez wątpienia naszą przyszłością. Pozyskiwana z zasobów, do których mamy nieustanny i łatwy dostęp, jest w stanie zmienić wiele na korzyść środowiska, ale także naszych portfeli. Każdy z nas słyszał o energii słonecznej. Fotowoltaika jest nam w stanie zapewnić prąd i ogrzewanie, właśnie z energii słońca, jeśli tylko zdecydujemy się na kolektory słoneczne i ich montaż u siebie w domu. Pomożemy w ten sposób naturze, ale też obniżymy swoje rachunki za media.
Bezpieczeństwo energetyczne to nic innego jak
Bezpieczeństwo energetyczne to nic innego jak różnorodność zasobów energetycznych i łatwość dostępu do nich. Jednakże, przez konieczność zapobiegania negatywnym konsekwencjom wynikającym z zależności między produkcją energii a jej wpływem na środowisko naturalne, w którym żyjemy, formuła ta wymagała przedefiniowania. Teraz musi ona także obejmować pojęcie czystości. Cóż zaś może zapewnić ją lepiej, niż energia odnawialna? Zapobieganie uzależnieniu od dotychczasowych źródeł energii i podejmowanie środków zapobiegawczych przed np. ich wyczerpaniem, jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii również z innych źródeł - najlepiej odnawialnych. Należy pamiętać o tym, że pozyskiwanie energii z wyłącznie jednego źródła może prowadzić do uzależnienia od niego. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się, by fotowoltaika odpowiadała za ogrzewanie i oświetlenie w ich domu. Montując kolektory słoneczne, obniżają rachunki za media, a przy tym uniezależniają się od dostawcy prądu czy gazu.
Najpierw było powołanie do życia ministerstwa
Energia odnawialna, to przyszłość. Dostrzegła to nie tylko Unia Europejska mocno akcentując potrzebę odejścia od węgla, jako paliwa wytwarzającego energię elektryczną, ale i polski rząd. Najpierw było powołanie do życia ministerstwa klimatu i środowiska. Później rozpoczęto rozmowy - w tym z górniczymi związkami zawodowymi - w sprawie odejścia Polski od wydobycia węgla kamiennego. A teraz decyzja o stworzeniu stanowiska specjalnego pełnomocnika do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, koordynującego różne programy wsparcia dla osób, które budują na przykład kolektory słoneczne. Spore dofinansowanie na takie instalacje jest doskonałą zachętą do działania. Akcje informacyjne dowodzące, że fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem dla pozyskiwania dodatkowej energii, już odnoszą sukcesy. Udział energii odnawialnej w bilansie polskiego systemu energetycznego jest coraz większy i już przekroczył 10 procent. A dodatkowo zapowiedzi budowy m.in. na Bałtyku farm elektrowni wiatrowych, niebawem sprawi, że ten udział będzie bardzo szybko rósł. W interesie obywateli i środowiska naturalnego.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego że
O odnawialnych źródłach energii mówi się głośno od kilkunastu lat. Energia odnawialna to stosunkowo nowy koncept w naszych głowach, jednak trzeba przyznać, że przyjął się on na całym świecie bardzo dobrze - coraz więcej instytucji oraz osób prywatnych decyduje się na postawienie właśnie na energię ze źródeł odnawialnych. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla dotychczasowych, dobrze nam znanych, ale też trucicielskich i wyczerpywalnych, źródeł. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że Ziemię mamy tylko jedną, dlatego wykorzystując energię odnawialną, np. energię słoneczną, pomagamy środowisku naturalnemu w sposób wymierny. Jednak nie tylko planeta ma bardzo wymierne korzyści z faktu, iż zaprzyjaźniliśmy się z odnawialnymi źródłami energii. My sami również na tym zyskujemy. Decydując się na to, by fotowoltaika zagościła w naszym domu, w znaczącym stopniu obniżamy rachunki za gaz czy prąd, bowiem w takim przypadku to kolektory słoneczne dbają o to, by nie zabrakło nam światła oraz ogrzewania.