ystanie z odnawialnych źródeł energii. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od panujących warunków pogodowych, a konkretniej od nasłonecznienia. Z tego powodu można niejednokrotnie spotkać się ze sceptycznym nastawieniem dotyczącym opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Sama wydajność paneli fotowoltaicznych może w części zależeć od rodzaju fotoogniw, gdzie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Nieco mniej wydajne są polikrystaliczne panele słoneczne, jednak są jednocześnie tańsze w produkcji. Firma zajmująca się fotowoltaiką korzysta z najnowocześniejszych technologii, gdzie przy pomocy optymalizatorów pracy możliwe jest wydajniejsze pozyskiwanie energii nawet przy częściowym zacienieniu instalacji słonecznej. Istnieje więc wiele czynników wpływających na wydajność paneli słonecznych.
Z czego składają się panele fotowoltaiczne
Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.
Fotoogniwa w okresie zimowym
Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.
Energia odnawialna dla każdego
Zastanawiasz się, jak dobrze ulokować swoje środki? Myślisz może, jak zadbać o budżet swój bądź też twojego gospodarstwa domowego? Może chciałbyś mieć wpływ na to, jak wygląda świat i jakim go pozostawisz dla przyszłego pokolenia?
Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś "tak" to mam dla Ciebie dobrą wiadomość, bo jest rozwiązanie, które pomoże Ci w każdej z tych kwestii - energia odnawialna, a jeszcze dokładniej - fotowoltaika.
Rozwiązanie jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. Wystarczy jeden telefon, by konsultant jednej z wielu firm na rynku objął nas opieką, a wtedy zanim się obejrzysz kolektory słoneczne mogą zagościć i u Ciebie. Myślisz może, że to za bardzo skomplikowane, nie jesteś pewien czy cię stać? Bez problemu rozłożysz płatność na raty, które będą dogodne do spłaty w Twoim przypadku. Nie trać więcej czasu, energia odnawialna to technologia przyszłości i w końcu masz przyszłość również budować tę przyszłość, która zmieni życie nasze i naszych potomków, a ci z pewnością Ci za to podziękują.